Če švedska gimnazijka kriči, da Zemlja gori, najbrž celo tisti, ki jo podpirajo, razumejo, da je to le propagandni prijem brez znanstvene osnove. A če podobno napoveduje znanstveni članek (predvsem kot ga povzamejo mediji), potem naj bi bilo to le bolj kredibilno. Ali pa tudi ne.
Tudi slovenski mediji so v zadnjem času objavili “novico”, da naj bi Zemlji grozile visoke temperature, kakršnih ni bilo že zadnjih 50 milijonov let in ob tem objavljali takle graf:
Medijska trditev temelji na znanstvenem članku, objavljenem v reviji Science.
Trdo kuhani skeptik, ki redno spremlja ta blog, bo takoj opazil nekaj sumljivega: trditev o bodočem katastrofalnem ogrevanju temelji na slavnem, skrajnem in dejansko nemogočem IPCCjevem scenariju RCP 8.5, o katerem smo že pisali .
Znanstveni članek je sicer bolj natančno analiziral Willis Eschenbach. Na kratko povzemimo bistvene ugotovitve.
- Kot prvo, graf preteklih temperatur je v originalnem znanstvenem članku bistveno manj dramatičen kot v medijskih povzetkih.
- Avtorji so pretekle temperature pridobili z derivacijo na osnovi fosilov Foraminifera, enoceličnih morskih organizmov z lupinami, ki so tudi sicer uporabni pri iskanju skladov, bogatih s surovo nafto.
- Prvi in nič posebno presenetljivi rezultat raziskave je, da so bile temperature večino zadnjih 66 mio. let višje kot so danes.
Od tu dalje pa gre članek v neutemeljeno spekulacijo in medijska poročila v znanstveno neosnovan alarmizem. Namreč, večino teh 66 mio. let je bila zračna vsebnost CO2 višja, kot je danes (in kot jo lahko zaradi človeških izpustov sploh doseže), pa svet ni zgorel. Večino teh 66 mio. let torej modeli IPCC niso veljali. Sedaj, od 20. stoletja dalje, naj bi se pa fizikalni temelji delovanja zemeljskega ozračja bistveno spremenili in zračna koncentracija CO2 naj bi privedla do temperatur, kakršnih še višje vsebnosti v preteklosti niso dosegle. In to samo zaradi človeških izpustov.
V znanosti ne gre tako. Če velja, potem mora ena znanstvena teorija veljati vedno. Ali bi morala Zemlja zaradi mnogo višje zračne vsebnosti CO2 že zdavnaj zgoreti – ali pa tudi v bližnji bodočnosti ne bo in človeški izpusti CO2 sploh nimajo ključnega vpliva na podnebje. Spet strel v koleno?