Mišo Alkalaj
Pogled skozi ključavnico v obdobje, ki mu bodo ljudje nekoč najbrž rekli “Zlata doba človeške civilizacije”
Raja Ampat velja kot morsko področje z največjo biološko raznolikostjo na svetu. Otočje, ki je del Zahodne Papue (Indonezija), obsega na površini ca. 70.000 km2 okoli 1500 otokov, od tega štiri večje. V Raja Ampat najdemo preko 600 vrst apnenčastih koral, kar predstavlja 75% vseh na svetu; in preko 1500 vrst koralnih rib.
Lokalni prebivalci so s sosednjega otoka pripluli pogledati, kakšni čudaki se zbirajo v tem letovišču
Drevesi kenguru (Dendrolagus inustus) in veliki roželkjun (Buceros bicornis)
Samico drevesnega kenguruja so zaposleni iz letovišča Sorido Bay našli iznemoglo na robu džungle. Skrbeli so zanjo in jo hranili, dokler ni ojačala – a potem ni hotela oditi in je ostala domača žival letovišča. Rožekljuna je lastnik letovišča Max Ammer kupil od domačinov, ki so mladiča pobrali iz gnezda. Hranil ga je, dokler mu niso zrastla dovolj močna krila – a potem ni hotel odleteti: pogosto je med obroki skakal po mizi in prosjačil hrano, dokler ga ni glavni kuhar zgrabil in odnesel ven. Tudi on se ni nikoli vrnil v divjino.
Na koralnem grebenu pred otokom Kri
Velika zeva (Tridacna gigas) in vrasla zeva (Tridacna crocea)
Velika zeva (levo) je največja školjka na svetu in ima povsem neupravičeno slab sloves, namreč, potapljač , ki bi stopil ali segel z roko v tako školjko, naj bi povzročil, da bi se ta tako trdno zaprla, da uda ne bi mogel izvleči, in bi se utopil. A to sploh ni res. Potapljač in organizator letovišča Sorido Bay rad demonstrira, da ima velika zeva ob robu tako debelo meso, da se sploh ne more trdno zapreti: v školjko potisne roko in jo brez težav izvleče. A na enem od potapljaških izletov je imel Max nekoliko “previdnega” potapljača: ta si ni upal dati cele roke v veliko zevo, je pa poskusil vtakniti samo prst v manjšo vraslo zevo (desno). Ta pa ima ob robu zelo tanko meso in trdno prime! Ob vsesplošnem smehu je moral Max razbiti školjko in osvoboditi okrvavljen prst.
Snežna murena (Echidna nebulosa)
Poleg klovnčkov Amphiprion ocellaris v usnjati anemoni (Heteractis crispa) pogosto živijo tudi prosojni anemonski škampi (Hippolytidae sp.)
Velika barakuda (Sphyraena barracuda)
Kot velike zeve so tudi barakude na slabem glasu in obtožene vrste napadov na potapljače. A težava barakude je bolj v tem, da slabo vidi, zato se hitro zaleti proti čemerkoli, kar se svetlika – tudi proti npr. uri na potapljačevi roki. V večini primerov svojo zmoto pravočasno spozna.
Črnopikasta napihovalka (Arothron nigropunctatus)
Mornarjevo oko (Valonia ventricosa)
Mornarjevo oko je morska alga, ampak bolj pomembno je, da je ena sama celica, premera do 5 cm. Je eden največjih enoceličnih organizmov sploh.
Neidentificirani organizmi
V Raja Ampak je še veliko biologiji neznanih organizmov. V času, ko so bile gornje fotografije posnete, morski biologi teh živali še niso poznali.
Sončni zahod z otoka Pef