Skozi vso človeško zgodovino bomo našli ideološko glasne posameznike, ki bi jim prav z naslovnim stavkom lahko očitali svetohlinstvo, hipokrizijo, saj so od ljudi, ki so jih prepričevali, zahtevali obnašanje, kakršnega se sami niso držali. In racionalen človek bi rekel, da nekdo, ki se zavzema za nekaj, česar se sam ne drži, ne more biti posebno kredibilen.
Danes je najbolj razširjeno verovanje v katastrofalne antropogene podnebne spremembe. Najbolj vplivne zagovornike ima prav v ljudeh, ki se življenja, kakršnega predpisujejo drugim, sami zanesljivo ne držijo. Spiskov podnebnih hipokritov je mogoče nabrati veliko različnih. Objavljamo morda najbolj značilnih 10 iz ZDA, namerno urejenih po abecedi priimkov, da vrstni red ne bi impliciral vrednostne sodbe.
Jeff Bezos – premoženje 192,9 milijarde USD
Ustanovitelj Amazon.com je danes najbogatejši človek na svetu, in to kljub temu, da je moral ob svoji ločitvi 2019 nekdanji ženi izplačati 38 milijard USD. Njegovo najnovejše zasebno letalo je Gulfstream G650ER, ki stane ca. 70 milijonov USD (pred tem je uporabljal Dessaut Falcon, ki ga je leta 2015 prodal); poleg tega ima njegova zasebna firma še dve letali in je za 5,5 mio. USD kupila Boeingov hangar. Bezosova hiša je ocenjena na 79.221.000 USD, samo letni davek nanjo znaša 628.163 USD. Poleg tega je v Washingtonu za 23 mio. USD kupil še 2500 m2 veliko palačo, ki je bila prej tekstilni muzej. In to še ni vse – Jeff Bezos je 25. največji lastnik zemljišč v ZDA.
Jeff Bezos sicer pogosto javno pove, da so antropogene podnebne spremembe največja grožnja našemu planetu; za boj proti podnebnim spremembam je namenil 10 milijard USD, kar predstavlja 7-8% njegovega premoženja – ampak ne kar tako: sredstva so namenjena kot donacije podnebnim znanstvenikom, aktivistom in neprofitnim organizacijam, to je, pretežno kot davčne olajšave. Leta 2020 je najavil, da bo organizacijam, ki se borijo proti podnebnim spremembam, nakazal donacije v skupni višini ca. 800 mio. USD. Seveda je v ameriških predsedniških volitvah 2020 Jeff Bezos podprl Demokratskega kandidata Joa Bidena, predvsem zaradi njegove izražene obljube o bistvenem povečanju javnih sredstev za boj proti podnebnim spremebam.
Michael Bloomberg – premoženje 54,9 milijarde USD
Michael Bloomberg je politik ameriške Demokratske stranke in je bil do leta 2013 župan mesta New York. Svoje premoženje je ustvaril predvsem z razvojem in prodajo računalniških sistemov za finančne transakcije, in z medijskim podjetjem Bloomberg L.P. Danes je 23. najbogatejši na Forbesovi lestvici najbolj premožnih zemljanov. Njegovih prebivališč je preveč, da bi jih vsa tukaj našteli: ca. 700 m2 5-nadstropno stanovanje blizu Centralnega parka v New Yorku, za katerega je plačal 3,5 mio. USD in v renovacije vložil še 1,7 mil. USD; stanovanje je še razširil z dokupom sosednjih, samo v letu 2016 za 16 mil. USD; leta 2011 je za ca. 20 mil. USD kupil ca. 2000 m2 veliko palačo v ekskluzivnem okolišu Hamptons; stanovanje v Londonu za 25 mio. USD; počitniške hišice na Bermudi, Floridi, Vailu, … Med svojimi posestmi leti z letalom Dessault Falcon 900, helikopterjem AgustaWestland AW109 in mnogimi drugimi.
Kot velik zagovornik boja proti antropogenim podnebnim spremembam je Bloomberg prepričan ne le, da bo človeštvu to uspelo, ampak, da bo razogljičenje prineslo mnoge pozitivne spremembe. Pred ameriškimi prdsedniškimi volitvami 2020 je podprl Joeja Bidena kot veliko podnebno priložnost. Januarja 2019 je namenil 500 mio. USD za prizadevanja, da bi ukinili uporabo premoga.
James Cameron – premoženje 700 milijonov USD
James Cameron, po rodu Kanadčan, je znan hollywoodski režiser, ki je med drugim režiral velike uspešnice kot Terminator, Titanik in Avatar. Prejel je 3 Oskarje. Globalno so njegovi filmi prinesli preko 3,6 milijarde USD. V Malibuju ima dve (združeni) hiši približne površine 1480 m2, v vrednosti 25 milijonov USD; bivališče med drugim obsega 11 spalnic, 10 polnih in tri pol-kopalnice. Na Novi Zelandiji je za 16 mio. USD kupil ca. 1000 hektarjev veliko posestvo in na njem zgradil avtentičen ameriški ranč. Cameron je tudi partner v investicijski banki Millbank (London), ki je sicer specializirana za financiranje in posojila letalskim podjetjem, kar je praktično za organizacijo poletov z najetimi letali. Camerona so že tudi zelo okoljevarstveno zavedni mediji označili za podnebnega hipokrita.
Cameron je seveda velik zagovornik boja proti antropogenim podnebnim spremembam, in v svoji zavzetosti pogosto kar grob in vulgaren. Med drugim je izjavil, da bi lahko globalno ogrevanje premagali že, če bi vsak pojedel svoje (okrasne) rastline. Po njegovem so “zanikovalci” kar kriminalci.
Leonardo DiCaprio – premoženje 260 milijonov USD
Leonardo DiCaprio je ameriški filmski igralec in producent. Prejel je 6 Oskarjev. Samo s filmom Titanik je zaslužil 42,5 milijona dolarjev. Do konca leta 2019 so DiCapriovi filmi globalno prinesli preko 7 milijard USD. DiCaprio je sicer velik lastnik nepremičnin: v Malibuju ima več hiš, najdražja med njimi (Paradise Cove) ga je stala 23 milijonov USD; na Hollywood Hills ima kompleks, vreden 4 milijone USD; na ekskluzivni kalifornijski Ogljični obali (Carbon Beach) si je kupil »bungalov« za 1,7 mil. USD; za 1,75 mil. USD je kupil otok pri Belizeju; itd. Maja 2016 je razburil okoljevarstveno občestvo, ko je z najetim letalom preletel dodatnih 12.800 km iz Pariza v New York in nazaj, da je prevzel okoljevarstveno nagrado. Že sicer je zaradi svoje pogoste uporabe najetih letal doživel precej kritik.
Leonardo DiCaprio je bil vedno glasen zaščitnik okolja. Med drugim je za opozorila o grozotah antropogenega ogrevanja uporabil tudi svoj govor ob prejemu Oskarja l. 2016. Ustanovil je svojo fundacijo za zaščito narave. Leta 2017 ga je generalni sekretar ZN Ban KI-moon imenoval DiCapria za odposlanca ZN za mir s posebnim poudarkom na podnebnih spremembah.
Bill Gates – premoženje 122,5 milijarde USD
Bill Gates je ustanovitelj in največji lastnik podjetja Microsoft. Več let je veljal kot najbogatejši človek na svetu. Njegov dom Xanadu 2.0 je stal 63 mio. USD, kar je vključevalo pesek, ki so ga pripeljali s karibskih otokov – kljub deklarirani “okoljski prijaznosti” je račun za elektriko preko 30.000 USD na mesec; danes je hiša vredna 131 mil. USD. Leta 2020 je za 43 mil. USD kupil še hišo na plaži v Del Mar, ki naj bi jo po tezi o antropogenem ogrevanju zalilo morje. Billa Gatesa pogosto navajajo kot človeka z enim največjih ogljičnih odtisov na svetu. Ima 5 letal in več helikopterjev. V januarju 2021 so celo nekateri slovenski mediji opazili, da je Gates vložil ponudbo v višini 4,3 milijarde USD za prevzem Signature Aviation, največjega svetovnega podjetja za letališko servisiranje zasebnih letal.
Bill Gates svari, da bodo lahko posledice antropogenih podnebnih sprememb hujše kot Covid-19. Zato je na univerzi Harvard financiral raziskavo, kako bi z razprševanjem prašnih delcev v visoko atmosfero omejili ogrevanje. Pravi, da je 10 let študiral podnebne spremembe in bo o tem napisal knjigo. Med drugim tudi vsem svetuje, kako je treba vlagati v podnebne inovacije.
Al Gore – premoženje 300 milijonov USD
Al Gore je uspešen politik in eden najpomembnejših članov ameriške Demokratske stranke. V ameriški Kongres je kot član predstavniškega doma za Tennessee vstopil leta 1977, l. 1985 je postal senator. Med predsedovanjem Billa Clintona (1993 – 2000) je bil podpredsednik ZDA. Njegova primarna hiša ima 930 m2 in v povprečju porabi za preko 2400 USD elektrike in plina na mesec, kar je več kot 10-kratno ameriško povprečje. Leta 2010 je za 8,9 mil. USD kupil obalno hišo v Montecitu (Kalifornija), ki naj bi jo, po njegovih javno izraženih prepričanjih, zaradi globalnega ogrevanja zalilo morje. Mediji so ga že večkrat ujeli, ko je z najetim letalom priletel predavati o nevarnosti antropogenih podnebnih sprememb, in se z letališča odpeljal z najeto luksuzno (podaljšano!) limuzino. Poleg svojih mnogih poslovnih dejavnosti je Al Gore partner investicijskega podjetja Generation Investment Management, ki naj bi vlagalo predvsem v zelene tehnologije. Je tudi partner investicijskega podjetja Kleiner, Perkins, Caufield and Byers, ki ima večinski delež v kalifornijski firmi Silver Spring Networks. Ta je samo oktobra 2009 dobila 560 milijonov USD državnih sredstev za razvoj učinkovite rabe energije.
Al Gore je sicer slaven po svojem dokumentarcu “Neprijetna resnica”, ki mu je prinesel tako Oskarja kot Nobelovo nagrado za mir. Napovedal je, da lahko podnebno krizo rešimo do Dneva Zemlje 2021 in podprl Joeja Bidena. “Podnebni zanikovalci ne bodo zmagali” pravi Gore v intervjuju za britanski The Guardian. In pogosto razlaga, kako zmagati v vojni proti podnebnim spremembam.
John Kerry – premoženje 250 milijonov USD
John Kerry je leta 1985 vstopil v ameriški Kongres kot senator države Massachusetts; leta 2007 je ostal predsednik senatnega odbora za malo podjetništvo; leta 2009 predsednik Komiteja za mednarodne odnose; v letih 2013 – 17 je bil zunanji minister ZDA. Predsednik Joe Biden ga je imenoval za “podnebnega carja“, kar pomeni posebnega predsedniškega odposlanca za podnebje. In prav po zadnjem imenovanju se mu je zgodila majhna »nerodnost«: z zasebnim letalom je odletel na Islandijo, da je tam prejel okoljsko nagrado. Kerry danes stanuje v hiši na elitnem otoku Martha’s Vineyards, ki jo je kupil za 12 mio. USD. Ima še več posesti po ZDA; za 25 mio. USD prodaja svojo staro hišo in jahto v Nantucketu. Svoje zasebno letalo je prenesel na firmo, ki je uradno v lasti žene.
“Samo ničelne emisije v ZDA ne bodo veliko spremenije podnebja”, je kot podnebni car izjavil John Kerry; v spoštovanje ambicioznih podnebnih zavez bo treba prisiliti tudi druge države. Objavil je vojno proti zanikovalcem in se iz njih norčeval. “Ni nam več ostalo veliko časa.”
Elon Musk – premoženje 183,1 milijarde USD
Elon Musk je danes drugi najbogatejši človek na svetu in od leta 2008 direktor podjetja Tesla, ki rešuje Zemljo z električnimi avtomobili. Je sicer vsaj ameriški rekorder v uspešnosti pridobivanja javnih sredstev (in najbrž tudi svetovni): do leta 2015 je zbral za 4,9 milijarde USD neposrednih stimulacij, garantiranih posojil, ipd.; v istem času je Tesla prodala za 9.838.810.000 USD avtomobilov, kar pomeni, da je na vsak Teslin električni avto (v povprečju) prišlo 49,8% prodajne cene v obliki državnih subvencij. V vsem tem času Tesla nikoli ni objavila dobička, niti plačala davka.
Za leto 2020 je Tesla prvič v zgodovini objavila dobiček: s prodajo avtomobilov in dodatkov so zaslužili 721 milijonov USD, od prodaje t.i. regulatornih kreditov pa 3,3 milijarde USD. Ali, samo od prodaje električnih vozil bi firma naredila krepko izgubo, saj je večino prihodka dobila od prodaje »brezogljičnih kreditov«: mnoge zvezne države ZDA namreč v boju proti antropogenim podnebnim spremembam zahtevajo, da vsi proizvajalci avtomobilov naredijo določen delež električnih – in če jih ne, lahko “kredite” kupijo od tistih, ki jih.
Elon Musk seveda ne izpusti priložnosti, da bi poudaril resničnosti in nevarnosti antropogenih podnebnih sprememb kot druge modrosti o katastrofalno škodljivih človeških izpustih CO2. Namenil je tudi 100 milijonov USD v poseben sklad za boj proti podnebnim spremembam.
Jennifer Lopez – premoženje 400 milijonov USD
Jennifer Lopez je popularna pevka in igralka. V Miamiju živita možem v hiši površine ca. 1100 m2, cena parcele je bila 2,39 milijona USD. Na Beverly Hills (pri Los Angelesu v Kaliforniji) sta leta 2016 za 28 milijonov USD ugodno kupila hišo s 7 spalnicami, 13 kopalnicami, 10 kamini (?), … Leta 2019 sta za neznano ceno v Malibu kupila obalno hišo (kaj je ne bo zaradi podnebnih sprememb zalilo morje?) površine 408 m2, v oglasih je bila ocenjena na 10,5 milijona USD. In leta 2020 za bolj skromnih 1,356 mio. USD le 204 m2 veliko hiško v Encinu (Los Angeles), ki je namenjena le za igralkino osebno uporabo. In 780 m2 veliko “sanjsko hišo” v elitnem okolišu Hamptons (7,195 mil. USD). In 607 m2 veliko stanovanje na Manhattnu (20,16 mil. USD). Seveda imata z možem tudi zasebno letalo. V tekmovanju z Billom Gatesom in Paris Hilton ima enega največjih osebnih ogljičnih odtisov.
Kot mnogi njeni hollywoodski kolegi je tudi Jennifer Lopez strastna zagovornica boja proti antropogenim podnebnim spremembam. Predavala je tudi na Japonskem in ta prezentacija je javno dostopna. Kot slavnostna govornica ob predaji diplom v New Yorku je študente pozvala, naj se vključijo v boj proti podnebnim spremembam, saj se “prava sprememba začne doma, pri kuhijski mizi”.
Nancy Pelosi – premoženje 120 milijonov USD
Nancy Pelosi je ena najmočnejših političark ameriške Demokratske stranke, večkratna predsednica demokratske večine in Predstavniškega doma ameriškega Kongresa. S svojim pogostim letenjem na državne stroške si je pridobila kar naziv “Air Pelosi”. Ena od njenih podnebnih poti je celo pritegnila pozornost slovenskega medija: decembra 2019 je Pelosi vodila skupino demokratskih predstavnikov in s svojimi svetovalci priletela na Podnebni vrh v Madridu (COP25), kjer je odločno zagovarjala dodatno ogljično obdavčenje letalskih prevozov.
Nancy Pelosi je med drugim izjavila, da bo zanikovanje podnebnih sprememb nekaj, za kar bodo morali krivci odgovarjati svojim otrokom in vnukom. Za gospo Pelosi bo absolutna prioriteta Bidenovega predsedovanja boj proti podnebnim spremembam.
Namesto zaključka
Marsikateri bralec bo menil, da bi v spisku podnebnih hipokritov morali omeniti tudi Greto Thunberg. Ko jo je julija 2019 generalni sekretar ZN António Guterres povabil, da nagovori podnebno konferenco v New Yorku, ni hotela leteti z visokoogljičnim letalom, ampak je priplula s tekmovalno jahto monaške vladarske družine, ki je stala preko 4 milijone USD; poleg tega so zaradi te “brezogljične” plovbe morali lastniki v New Yorku zamenjati dva člana posadke, ki je barko pripeljala nazaj v Evropo; seveda so vsi ti potovali z letali. Hipokrizija? Po mojem ne. Menim, da je Greta Thunberg samo naivno dekle, ki zaradi svojih idealov verjame takim in njim podobnim, kot so opisani zgoraj – in je zato postala koristno orodje. Kot preveč naivnih ljudi.