Mišo Alkalaj
Pogled skozi ključavnico v obdobje, ki mu bodo ljudje nekoč najbrž rekli “Zlata doba človeške civilizacije”
Nova Kaledonija je francoska kolonija v Tihem oceanu, z visoko stopnjo lokalne uprave (uradno ima po francoski zakonodaji status collectivité “sui generis”). Prebivalci so državljani Francije in imajo pravico voliti na francoskih in EU volitvah. Nova Kaledonija izvoli v francoski parlament dva predstavnika (député) in dva senatorja.
Na Novi Kaledoniji so izvedli tri referendume o samostojnosti: leta 1989, 2018 in 2020. Na vseh treh so zavrnili neodvisnost. Danes ima Nova Kaledonija BDP/prebivalca ca. 26.000 €; Vanuatu (nekoč tudi francoska kolonija), ki leži nekoliko bolj severno in je od leta 1980 samostojna država, ima BDP/prebivalca ca. 2750 €.

Araucaria je genus proto-iglavcev, do danes se jih je ohranilo 20 vrst; 14 od teh raste samo na Novi Kaledoniji.

Otok Lifou
Lifou je ca. 100 km oddaljen od glavnega otoka Nove Kaledonije in je v upravi lokalnih plemenskih svetov staroselcev Kanak. V družbeni ureditvi Kanakov je dolžnost moških le, da ribarijo in v plemenskih svetih razpravljajo o pomembnih zadevah. Ženske obdelujejo polja, popravljajo hiše, pripravljajo hrano in zares “podpirajo tri vogale” domačije.

Tradicionalne skulpture Kanakov

Ostanki kraške jame

Falaises de Jokin in stopnice, ki naj bi vodile do morja
Najbolj zanimivo koralno morje naj bi bilo v zalivu Falaises de Jokin, a žal si ga lahko ogledamo le z vrha. Marsikatera turistična literatura sicer omenja stopnice, ki naj bi vodile do plaže, ampak te se končajo dobre 3 metre nad morsko gladino s pokončnim betonskim zidom.

Koralni greben ob otoku Lifou

Cimetni klovnček (Amphiprion melanopus)
Barvna različica cimetastega klovnčka z modro liso na glavi (drugi imajo belo) živi le v morju ob Novi Kaledoniji.

Morje ob jugovzhodni obali otoka Maitre (ca. 5 km od glavnega mesta Noumea) je zaradi stalega vetra zelo priljubljeno med deskarji z jadri in padali.

Morski krait Laticauda frontalis
Morski kraiti (Laticauda sp.) sodijo med najbolj strupene kače na svetu. Niso prave morske kače, saj le lovijo v morju, spijo pa na kopnem. Na srečo so zelo pohlevni, prav na Novi Kaledoniji se menda celo otroci igrajo z njimi. Domačini so mi povedali, da ima morski krait tako kratke strupnike, da ne more niti predreti kože na prstu. Ne vem, ali je res, ker poskusil nisem.

Modra gospodična (Chrysiptera cyanea) in modroprogasta metuljnica (Chaetodon bennetti)