Različne medijske ocene domnevnega soglasja med znanstveniki
Vir: https://skepticalscience.com/graphics.php?g=242
Na zgornji sliki je medijska predstavitev domnevnega konsenza, da je človek glavni povzročitelj podnebnih sprememb. Popolna slika razpade, ko jo pogledamo podrobneje. Npr. Oreskes[1] ugotavlja znanstveni konsenz o vprašanju “Globalne podnebne spremembe se dogajajo in človeška dejavnost je vsaj delni razlog” – s čimer bi se tudi danes najbrž strinjala večina zanikovalcev. Cook[2] izračuna, da tezo o dominantni vlogi človeških izpustov podpira 97,1% znanstvenikov – a ne vseh, ampak le tistih, ki so se opredelili »DA« ali »NE«, večina (66,4%) jih o vprašanju ne izraža nobenega mnenja.
Izraz »zanikovalec« se je zadnje čase udomačil za tiste, ki ne verjamejo v odločilno vlogo emisij CO2 pri segrevanju podnebja. Da je izraz slabšalen, ni treba posebej poudarjati. Še več. Ni jih malo, ki trdijo, da je bil »zanikovalec« (angl. denier) namerno izbran, da spominja na »Holocaust denier«, ki označuje tiste, ki zanikajo, da so nacisti med II. sv. vojno izvajali namerni genocid nad Židi. V 21. stoletju se na sramotilni steber postavlja dvom o vsem, ki poganja znanost. Manj poučeni bi lahko celo dobili občutek, da je znanost nekaj, kjer se glasuje kaj je res in kaj ni.
Na tem mestu je še vedno aktualna znana anekdota o Albertu Einsteinu. V Nemčijo so leta 1931 (ko je Einstein že pobegnil v ZDA in objavil teorijo relativnosti) izdali knjigo “100 avtorjev proti Einsteinu” . Ko je Einsteina nek novinar vprašal, kaj si tem misli, je slavni Albert menda odgovoril “Zakaj 100? Eden bi bil dovolj, če nimam prav.“
Ker v medijih praktično ni slišati nič o tem, zakaj kdo ne verjame v trditev o odločilni vlogi človeka pri spreminjanju podnebja, sem se tudi odločil za redno rubriko »Zanikovalci«.
In če kdo meni,
da zanikovalci predstavljajo nepomembno manjšino znanstvenikov, lahko razvija
svojo listo vernikov in jo primerja z listo zanikovalcev. Pa da vidimo, na
kateri strani bo prej zmanjkalo imen. Ki v znanosti štejejo seveda. Ne govorim
namreč o navijačih.
[1] BEYOND THE IVORY TOWER: The Scientific Consensus on Climate Change; Naomi Oreskes, Science, 3 December 2004: Vol. 306. no. 5702, p. 1686 DOI: 10.1126/science.1103618
[2] Quantifying the consensus on anthropogenic global warming in the scientific literature. John Cook, Dana Nuccitelli, Sarah A Green, Mark Richardson, Bärbel Winkler, Rob Painting, Robert Way, Peter Jacobs and Andrew Skuce. Environ. Res. Lett. 8 (2013) 024024 (7pp)